We are an organization founded for the promotion of business and economic growth in Hawaii based upon the principle, “Members Supporting Members.”

The organization provides leadership and programs which promote membership interaction, resulting in growth and the continuation of its legacy.

We continue creating opportunities since 1900 to promote fostering friendships, connecting “B2B” (business-to-business), and mālama ka ‘āina (‘caring for the land’).

2018

Featured artist: Sally French

Jurors: Victor Kobayashi, Mike Schnack, Lisa Yoshihara

Award Artist Name Entry Name
Best in Show TBD TBD
Rising Star (Student Award) TBD TBD
2-D 1st Place TBD TBD
2-D 2nd Place TBD TBD
2-D 3rd Place TBD TBD
2-D Honorable Mention TBD TBD
3-D 1st Place TBD TBD
3-D 2nd Place TBD TBD
3-D 3rd Place TBD TBD
3-D Honorable Mention TBD TBD

 

2017

Featured artist: David Kuraoka

Jurors: Rod Bengston, Healoha Johnston, Grant Kagimoto

Award Artist Name Entry Name
Best in Show SOLIVEN, Juvana Your High Pedestal
Rising Star (Student Award) WEBB, Shannon Moth Reliquary: Branch
2-D 1st Place BESTE, Alison Light Polution: View of O’ahu from Molokai No. 1
2-D 2nd Place LOVE, Katherine Mutation 6
2-D 3rd Place EVANS, Brady Narihira meets the bones of the ancient
2-D Honorable Mention SAKURAI, Hiroko In the Woods
3-D 1st Place EDWARDS, Christopher #81. Radiolarian
3-D 2nd Place HUANG, Boris Kilauea
3-D 3rd Place MATSUMURA, Don 12″ Butterfly Bowl
3-D Honorable Mention CHOCK, Ghislaine Noren – Open Space

 

2016

Featured Artist: Yida Wang

Jurors: Charles Cohan, James Jensen, Gregory Northrop

Award Artist Name Entry Name
Best in Show SUZUKI, Rio Current – I
Rising Star (Student Award) PINJANI, Nisha Mapping Home_2
2-D 1st Place JEON, Diana Nicholette Socially Speaking: Hat
2-D 2nd Place SAKURAI, Hiroko Woods
2-D 3rd Place HAAR, Tom Surge
2-D Honorable Mention KELECHI, Kenyatta Aberrations Plate #3
3-D 1st Place MATSUMURA, Don Puka Puka Bowl
3-D 2nd Place EDWARDS, Christopher #69 (Moai)
3-D 3rd Place GOO, Allyn Confined Observation
3-D Honorable Mention MORENO, Tonia Effervescence

 

2015

Featured Artist: Laura Smith

Jurors: Tom Klobe, Mike Schnack, Laura Smith

Award Artist Name Entry Name
Best in Show COLLINS, Calvin Don’t Explain
Newcomer Award YAMAZAKI, Shingo Pieces
2-D 1st Place KIM, Diane Faith
2-D 2nd Place ROSE, Toni 12211920
2-D 3rd Place MESSIER, Wendy Kim Composition B
2-D Honorable Mention KHEWHOK, Sanit Second Light I
3-D 1st Place TAYLOR, Barbara Hypothetical Specimen – Translunary Flora
3-D 2nd Place ROWLEY, Jo The Three Graces
3-D 3rd Place OZAKI, Yukio Eroding Past
3-D Honorable Mention SAMIMI, Kamran Gravity

 

2014

Featured Artist: Esther Shimazu

Jurors: James Jensen, Gregory Northrop, Yida Wang

Award Artist Name Entry Name
Best in Show SUNABE, Russell Way Finder
Newcomer Award KAUFFMAN, Kaethe Muscle Movement: Knee Script
2-D 1st Place YAMAUCHI, Andrew Pacific Heights
2-D 2nd Place DAVIES, Justin New Arrivals Upon the Salted Shore
2-D 3rd Place USHIO, Chiho Submersion
2-D Honorable Mention CAHILL, Simone City Planning
3-D 1st Place EDWARDS, Chris #49
3-D 2nd Place NESS, Alan Loge’s Dilemma
3-D 3rd Place BABCOCK, Mary Malia
3-D Honorable Mention KLOBE, Tom Return to Light

 

2013

Featured Artist: Hiroki Morinoue

Jurors: Rod Bengston, Momi Cazimero, Victor Kobayashi

Award Artist Name Entry Name
Best in Show KHEWHOK, Sanit Old Dutch Tembler, Bettle Cutter and Me
Newcomer Award SHIMABUKURO, Bronson The Haunting
2-D 1st Place WALKER, Tom On The Necessary Conditions for The Potential To Become Actual
2-D 2nd Place KURODA, James Three Treasures (Sacred Version)
2-D 3rd Place ORFE, Jessica Bird (Portal)
2-D Honorable Mention OKANO, Lauren Holoholo Hanauma
3-D 1st Place CHIARELLO, Joey The Power of Uncertainty
3-D 2nd Place WATSON, Anthony Bottle Naps Under the Bed
3-D 3rd Place VASCONCELLOS, Jerry Within
3-D Honorable Mention CLEMENTE, Francisco Nature Transformed

 

2012

Distinguished Artist: Snowden Hodges

Jurors: Vince Hazen, Andrew Rose, Suzanne Wolfe

Award Artist Name Entry Name
Best in Show KANG, Ken Ko’olau Series III
Newcomer Award STEVE, Chad Lack of Power
2-D 1st Place BABCOCK, Mary Variance I
2-D 2nd Place USHIO, Chiho Empty Time – 0
2-D 3rd Place TOGASHI, Ross Evoking Memories of 3.11
2-D Honorable Mention MIZUMOTO, Patrick Grandmas Hospital Visit
3-D 1st Place HEE, Daven Emerald Green Spaceship
3-D 2nd Place SMITH, Laura Morning to Twilight
3-D 3rd Place OZAKI, Yukio New Life Budding
3-D Honorable Mention ROWLEY, Johannette Illustrated Woman

 

2011

Distinguished Artist: Reiko Mochinaga Brandon

Jurors: James Kuroda, Mike Schnack, Lisa Yoshihara

Award Artist Name Entry Name
Best in Show HUANG, Ashley Mentor’s Set
Newcomer Award SIMMONS, Ryan Sasha
2-D 1st Place KANE, Linda Moonrise at Midnight
2-D 2nd Place McILROY, Emily Break Knot
2-D 3rd Place COLLINS, Calvin Evermore
2-D Honorable Mention TERUYA, Margaret Pineapple Trio
3-D 1st Place OZAKI, Yukio Hula O Kumalipo (Dance of Creation)
3-D 2nd Place CHIARELLO, Joey Love Conquers All Odds
3-D 3rd Place HEE, Daven Tea Pot on a Tea Pot on a Tea Pot
3-D Honorable Mention SWANZ, Jonathan Bom Bango Sprout

 

2010

Distinguished Artist: Tom Okimoto

Jurors: Ann Asakura, Thomas Klobe, Inger Tully

Award Artist Name Entry Name
Best in Show SALMOIRAGHI, Franco Traces in the Flow of Time 4.O.2
April 29, 2010 – 5:59:00 to 6:00:36 pm
Newcomer Award LAC, Calvin My How Time Flies
2-D 1st Place HAAR, Yoko My Personal Barcode
2-D 2nd Place KURODA, J.T. Rashomon
2-D 3rd Place NEHMAD, Deborah Dream 1,2
2-D Honorable Mention YAMAMOTO, Atsumi At the Beach #39
3-D 1st Place WOLFE, Suzanne Hairnets Required Beyond This Point
3-D 2nd Place ROWLEY, Johannette M’dear
3-D 3rd Place YAWATA, Maile … Dreaming of the Yellow Dog
3-D Honorable Mention SHIROMA, Lisa Titty Bar

 

2009

Distinguished Artist: Shige Yamada

Jurors: Carol Khewhok, Wayne Morioka, Greg Northrop

Award Artist Name Entry Name
Best in Show FONG, Ka-Ning Crossing River
Newcomer Award HIDA, Hitoshi Wo Fat on Nam Fong
2-D 1st Place KANE, Linda Long After
2-D 2nd Place GRAFFAM, Norm LIZ
2-D 3rd Place THOMAS, Marc Untitled #11
2-D Honorable Mention BRIGHENTI, Nitya (Impossibility of Painting) Foucalt
3-D 1st Place ROSENTHAL, Steven Wave Form 94
3-D 2nd Place YUASA, Erin Untitled 4
3-D 3rd Place MARTIN, Steven Large Shino Pot
3-D Honorable Mention ROWLEY, Johannette Earth Angel

 

Back

We are an organization founded for the promotion of business and economic growth in Hawaii based upon the principle, “Members Supporting Members.”

The organization provides leadership and programs which promote membership interaction, resulting in growth and the continuation of its legacy.

We continue creating opportunities since 1900 to promote fostering friendships, connecting “B2B” (business-to-business), and mālama ka ‘āina (‘caring for the land’).